Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
12 postów 210 komentarzy

Interes narodowy kontra egoizm sekciarzy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Łączenie religii i spraw narodowo-państwowych jest w narodzie polskim nagminnym błędem, który pozwala nas na każdym kroku dzielić i ogrywać.

Jarosław Ruszkiewicz opublikował na swojej platformie blogerskiej swoistą deklarację programową. Praktycznie ze wszystkim tam można się zgodzić, poza dwoma ostatnimi punktami:

9. Wiara i wyznanie każdego Polaka jest jego prawem i przywilejem i jako taka jest otoczona szczególną ochroną państwa. 10. Tak nam dopomóż Bóg.

Nie warto byłoby o tym wspominać na neon24, gdyby nie to, że łączenie religii i spraw narodowo-państwowych jest w narodzie polskim nagminnym błędem*. Ten błąd był przez dekady i będzie w nieskończoność wykorzystywany do niszczenia wszelkich polskich ruchów i środowisk nacjonalistycznych przez agenturę i pożytecznych idiotów. Każdy, kto zechce mówić o sprawach narodowych zostanie natychmiast zasypany pustosłowiem mniej lub bardziej ograniczonych sekciarzy "jedynie słusznej wiary", którzy swoimi oracjami będą mieli nadzieję zasłużyć na "życie wieczne", "zbawienie" czy też "niebo" dla siebie, choćby po trupie interesu narodowego.

Wiara lub bezwyznaniowość jest sprawą prywatną każdego człowieka, bez relacji do jego obowiązków wobec państwa i narodu. Wiele osób definiuje się na pierwszym miejscu przez wyznanie, a dopiero na kolejnym przez narodowość, problem w tym, że to jest mieszanie porządku politycznego - publicznych obowiązków obywatela i członka narodu - ze sprawami prywatnymi. O ile w kwestiach dotyczących spraw narodu (wspólnego interesu) i urządzenia państwa możemy dojść do porozumienia na gruncie stricte racjonalnym i utylitarnym, o tyle w kwestiach religijnych zaangażowane są wyłącznie emocje. Ludzie rodzą się z różnymi poziomami potrzeb religijnych i różnymi zdolnościami zawieszania sceptycyzmu (racjonalizmu). Z tego powodu łączenie religii i spraw narodowych musi wprowadzać w społeczeństwie rozłam.

W I Rzeczypospolitej innowiercy, którzy za panowania Zygmunta Augusta byli propaństwowi i zaangażowani politycznie, zostali z czasem wypchnięci z życia politycznego narodu, a nawet - z powodu szykan inspirowanych przez jezuicką mafię - uczynieni zapleczem politycznym zaborców. Rozdzielenie kwestii wyznaniowych i polityki narodowej jest lepszym rozwiązaniem, bo nikogo (z Polaków) nie zostawia poza narodem wyłącznie na mocy niedawania przez niego wiary absurdom.

Duża część społeczeństwa polskiego ulega iluzji, że moralność i poszanowanie norm korzystnych ogólnospołecznie może wynikać wyłącznie z wyznawania jakiejś jedynie słusznej religii, nie dziwi więc, że Jarosław Ruszkiewicz ulega tej samej iluzji:

Wiara jest bardzo ważna (a przynajmniej powinna być) w każdym domu. Nie ma miejsca na żadne zboczenia LGB i coś tam. Jak nie ma Wiary w domu to dzieci się wykoleja. To prosta zasada, którą chcą podważyć.

Powiedzenie "złego kościół nie naprawi, a dobrego karczma nie zepsuje" jest dość starą mądrością ludową. Jeśli ktoś nie poczuwa się do tej czy innej religii, to jeszcze nie znaczy, że popiera LGBT. W krajach demokracji ludowej zwanych przez różnych nieuków komunistycznymi mimo ateizmu partii komunistycznych forsowano konserwatywną obyczajowość ("moralność socjalistyczna"), a nie rozwiązłość i różne dewiacje utożsamiane dziś z ruchami LGBT.

Dzieci potrzebują wzorców osobowych, prawidłowych wzorców ról płciowych, a te można im dostarczyć i bez wiary w pakiecie. Monopolizowanie pożądanych społecznie wzorców zachowań i postaw przez określone wspólnoty religijne jest uzurpacją. Zachodzi nawet coś odwrotnego, "wiara" jest wmuszana ludziom poprzez bezczelne doklejanie jej do pożądanych społecznie postaw / zachowań i tworzenie iluzji, że tylko dzięki "wierze" są te postawy / zachowania możliwe.

Powyższe spostrzeżenia są dla sekciarzy nie do zaakceptowania. Ponieważ przemówienie im do rozsądku nie jest możliwe (co skonstatował ostatnio pan M. Głogoczowski tutaj: "Żenada, że z takim (...) musimy tracić czas."), jeśli ten tekst jest do kogokolwiek skierowany, to do ludzi myślących (zdolnych do przeprowadzania logicznych toków rozumowania).

W polemice do moich powyższych uwag o braku potrzeby łączenia wychowania (wpajania wzorców postępowania) z indoktrynacją religijną, uzyskałem następującą "ripostę" innego dyskutanta:

Problem że ten pakiet stoi albo na strachu albo na miłości, i gdy ich zabraknie wszystko się sypie. - A to łatwo zdestabilizować. Natomiast religia może stać na spójnym systemie któremu się służy w wolnej, dobrej i świadomej woli, systemie stabilnym i z mocną, szlachetną, ideową motywacją. To zaś jest niezawodne.

Wychowanie dzieci nie stoi na fundamencie "strachu i miłości". Czy coś złego musiało się dziać w katolickiej rodzinie tego pana, jeśli wyniósł stamtąd takie przekonania? Niekoniecznie, strach jest centralnym elementem "oprzyrządowania dydaktycznego" wpajania judaizmu i jego pochodnych.

Judaizm, z którego chrześcijaństwo zaimportowało swoje "podstawy", to system zbudowany na strachu przed krwiożerczym Jahwe (to ten sam, którego chrześcijanie nazywają "miłosiernym Bogiem Ojcem"), który (jak zmyślali kapłani) będzie okrutnie karał za odstępstwa od jego rozkazów ("prawa") do "siódmego pokolenia".

 

W chrześcijaństwie kij "zemsty Jahwe" zastąpiono nieco bardziej wyrafinowaną kombinacją:

- marchewka zmyślonego "nieba" w nagrodę za postępowanie zgodnie z systemem religijnym judaizmu w modyfikacji Jezusa,

- kij zmyślonego "piekła" za postępowanie niezgodne.

Jak widać to system oparty na strachu i korupcji, odwołujący się de facto do egoizmu. W momencie ustania woli samooszukiwania się, że kij i marchewka są realne, system wartości danej odmiany chrześcijaństwa może być przyjęty jedynie na zasadzie aktu woli. W tym momencie przestaje się to różnić w czymkolwiek od dowolnej innej umowy społecznej, bo jedyne, co różni narzucane społeczeństwu kodeksy religijne od kodeksów cywilnych to zmyślone pozaludzkie ich pochodzenie. Religie to tylko ideologie legitymizowane metafizycznymi kłamstwami. Gorsze od ideologii w tym zakresie, że ideologia, jako dzieło człowieka, ma prawo być krytykowana i korygowana stosownie do zasadności krytyki, zaś religia, jako "głos boga" żadnej krytyce ani korekcie nie ma prawa podlegać ... chyba że przez różnych "słyszących" "głos boga" "proroków" ...

_______________________

* i to, że J. Ruszkiewicz (SpiritoLibero) już zablokował moje konto na swoim serwerze ... chwała mu za to, bo zaoszczędził mi w ten sposób sporo czasu ...

Na "deser" dodaję odnośniki do wypowiedzi na tematy religijne, które z różnych przyczyn uznałem za godne uwagi, a z czasem będzie je coraz trudniej odnaleźć:

http://zakop999pl.neon24.pl/post/149519,przeciwentropia-to-pierwszy-motor-stworzenia#comment_1560773
http://rebeliantka.neon24.pl/post/149643,nowe-kadry-w-unii-europejskiej#comment_1563879
http://sanocki.neon24.pl/post/149759,musimy-obronic-nasza-cywilizacje#comment_1565829

KOMENTARZE

 • @ Autor - 5*
  DK
 • To był jakiś chochlik
  Już wszystko jest ok.
  Przepraszam za nieporozumienie.
 • @Autor
  "łączenie religii i spraw narodowych musi wprowadzać w społeczeństwie rozłam."

  Bzdura.
  Religia ma służyć społeczeństwu będąc kultywacją wartości na jakich to społeczeństwo współistnieje.

  Jeśli jest inaczej - to znaczy, że "cuś maczało w tym swój ogon". Co?
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:33:03
  Szanowny Panie,

  Religia służy jednostkom (do zaspokajania potrzeby misteriów i kojenia lęków egzystencjalnych - u tych, u których je wytworzono lub zamplifikowano) i grupom wyznaniowym (realizowanie celów ekonomicznych i politycznych tych grup - często wbrew interesom całego narodu, którego częścią są ich wyznawcy), a nie społeczeństwu.

  Wartości nie wymagają kultywacji, to nie gleba ...

  Religia nie jest kultywacją niczego, jest homeostatycznym memepleksem (zespołem przekonań), czy też "memewirusem", tak jak to opisał nielubiany przez M. Głogoczowskiego R. Dawkins.

  Społeczeństwo współistnieje dzięki skodyfikowanym normom i aparatowi ich egzekwowania, do czego nie jest konieczne (ani potrzebne) współdzielenie systemu wartości tego czy innego systemu religijnego. Zresztą - większość społeczeństwa, niezależnie, czy mienią się "katolikami" czy "lewicowcami", nie zinternalizowała żadnego systemu wartości i kieruje się wyłącznie egoizmem.

  Wartości wpisane w systemy religijne nie są tożsame z wartościami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania wspólnoty narodowej jako bytu politycznego, wręcz przeciwnie, często są w konflikcie z tymi wartościami (choćby chrześcijański internacjonalizm kontra egoizm narodowy). Wspólnota narodowa/naród to co innego niż społeczeństwo.

  W kwestii maczania ogona odsyłam Pana na konsultacje do pana "miarki", bo nie mam w tej dziedzinie kompetencji, a ponadto opadły mi ręce ...
 • @Światowid 22:49:27
  Tak ograniczonego "homeostatynego memepleksu" to dawno nie miałem okazji spotkać.
 • Dziel i rządź
  Witam,

  Napisał Pan o sprawach niby oczywistych, a jednak tam, gdzie do głosu dochodzą emocje, chłodny umysł idzie w odstawkę. Niestety my Polacy mamy już taką szczerą i trochę łatwowierną naturę, że łatwo, wmawiając nam różne dobroci, zwieźć nas na manowce. Podejrzewam, że kiedy 6 wieków temu, w samym środku Europy wyrosła potęga oparta na zupełnie innych wartościach niż bij, zabij wykorzystaj i zdobądź bogactwo, postanowiono na początku zniszczyć tą potęgę, a później już nigdy nie dopuścić do jej odrodzenia. Ponieważ czujemy znaczenie sacrum w życiu człowieka (nie każda nacja tak ma), wrażliwi jesteśmy na kwestie związane z relacją Człowiek-Bóg, tym samym łatwo nas pobudzić emocjonalnie w tym zakresie. Osobiście spostrzegłem to w ostatnich 30 latach, gdzie z regularnością szwajcarskiego zegarka, co kilka miesięcy podburzano nas albo nową wersją ustawy antyaborcyjnej, albo obecnością lub brakiem krzyża w jakimś ważnym miejscu.
  Tak więc zgadzam się z Pańskimi tezami w 100%, ale co z tego? Programowo będziemy rozgrywani sprawami KK jeszcze przez długi czas.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031